در سال های اخیر به جهت ضرورت هایی که در راستای مصرف بهینه انرژی مورد توجه قرار گرفته است و از آنجایی که روشنایی; بخش عمده ای از مصرف برق بخش خانگی را شامل می شود استفاده از لامپ های کم مصرف توسعه زیادی پیدا کرده و سه هدف اصلی را دنبال می کند:
1) کاهش صورتحساب مصرف کنندگان
2) کاهش میزان سرمایه گذاری جهت تامین تاسیسات تولید و توزیع برق
3) کاهش آلودگی زیست محیطی
شرکت شب کهربا تولید کننده لامپهای کم مصرف در ایران افتخار دارد با توکل به خداوند و با تکیه بر دانش داخلی کشور و استفاده از نیروی متخصص داخلی گامهای موثری را در راستای بهینه سازی مصرف انرژی در کشور بردارد .
محصولات تولیدی این شرکت شامل انواع محصولات روشنایی میباشد و در روند طراحی و تولید محصولات همیشه سعی شده است کمترین وابستگی نسبت به خارج از کشور لحاظ گردد .

ویژگی های لامپهای کم مصرف شب کهربا

• کیفیت بسیار عالی و نوردهی مناسب در اندازه ها و توانهای مختلف
• طول عمر 8 برابر لامپ های رشته ای
• طول عمر لامپ 8000 ساعت در حالت روشن
• شانزده هزار بار کلید زنی
• میزان نور دهی برابر با لامپهای رشته ای
• صرفه جویی در مصرف انرژی
• جلوگیری از اتلاف انرژی
• جلوگیری از خستگی چشم (به دلیل عدم لرزش نور)
• دارای تنوع در شکل ،رنگ نور و نوع سرپیچ لامپ
• قابل استفاده در مکانهای مختلف و برای سلیقه های مختلف
• نور زیاد و مصرف انرژی پایین .

تولید انواع لامپ های فوق کم مصرف (LED)

یکی از تولیدات شرکت شب کهربا، تولید لامپ LED با طول عمر بالا می‌باشد. لامپ‌های LED نوعی لامپ روشنایی هستند که در آن‌ها برای تولید نور از خاصیت الکترونیکی و دی‌الکتریک استفاده می‌گردد. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

مزایای لامپ های LED
۱- طول عمر: اولین و مهم‌ترین پارامتر‌، طول عمر آنها می باشد لامپ‌های LED طول عمری بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار ساعت دارند. این طول عمر قابل مقایسه با طول عمر لامپ‌های دیگر نمی‌باشد.
۲- بازده نوری: (lum/watt) دیگر مزیت‌های لامپ‌های LED میتوان به بازده نوری بالای این لامپ‌ها اشاره نمود. در حال حاضر لامپ‌های LED بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، برای لامپ‌های کم‌مصرف ۴۵ تا ۶۵، برای لامپ‌های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰، برای لامپ‌های بخار سدیم۶۰ تا ۱۱۰ و برای لامپ‌های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات می‌باشند.
۳- Response Time: لامپ‌های LED به محض رسیدن ولتاژ به آنها روشن می‌شوند (کمتر از ns20) ولی به عنوان مثال لامپ‌های متال هالید زمانی بالغ بر ۵ دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند، یعنی لامپ‌های LED (پانزده میلیون بار) سریع‌تر روشن می‌شوند.
۴- on/off: طول عمر این لامپ‌ها به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست، می‌توان لامپ‌های LED را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر آنها تنها به مدت زمان روشن مانده بستگی دارد.
۵- تنظیم شدت نور: امکان تنظیم نور در لامپ‌های LED با استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکرو کنترلرها موجود است به راحتی امکانپذیر است.
۶- تنظیم زاویه تابش: در لامپ‌های LED نور در تمام جهات منتشر نمی‌شود و به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری، کاملا قابل کنترل است.
۷- کاهش نور: کلیه لامپ‌ها بجز LED با گذشت زمان دچار افت شدید شدت نور می‌گردند.
۸- LED ها قابلیت تغذیه هم با جریان AC و هم جریان DC با مصرف کم را دارد، لذا می‌توانند از منابع انرژی خورشیدی و یا باطری نیز جهت تامین نیروی خود استفاده کنند.